(Ne)viditeľná archeológia | študentská súťaž

Slovenská archeologická spoločnosť pri SAV organizuje 6. ročník úspešnej študentskej súťaže pre stredoškolákov, tentokrát v dvoch kategóriách a na tému (Ne)viditeľná archeológia:

1. ESEJ

Hovorí sa, že kultúra je obrazom národa. Postoj k dedičstvu vlastnej minulosti tak v mnohom odráža aktuálne hodnotové nastavenie spoločnosti ako celku. Dôraz či úmyselné prehliadanie určitého segmentu nášho kultúrneho dedičstva tak môže svedčiť o hlbšom kultúrnom nastavení nás všetkých. Akú úlohu v tom zohrávajú pamiatky, v ktorých je zakotvená a navrstvená minulosť? Aký majú význam pre spoločnosť? Sú niektoré pamiatky či súčasti kultúrneho dedičstva prehliadané, resp. naopak nekriticky zvýrazňované? A čo archeologické kultúrne dedičstvo ako takmer neviditeľný – očiam skrytý segment kultúrneho dedičstva. Je archeológia ako špecifická súčasť kultúrneho dedičstva naozaj neviditeľná? Delíme pamiatky, delíme minulosť a tým aj spoločnosť a seba v nej? Segregujeme sa? Vyberáme si čo je alebo nie je vhodné vo vzťahu k našej národnej identite? A vôbec, kam až siaha naša historická a kultúrna pamäť?

To sú len niektoré z otázok doby, ktorú žijeme. Odpovede častokrát hľadáme aj my, dospelí.

Vyjadri formou eseje svoj názor. Zdôvodni svoje presvedčenie na konkrétnom príklade/príkladoch. Zaujíma nás, čo si o tom myslíš. A čo cítiš.

Propozície: formát .doc (alebo iné), rozsah min. 9000 znakov s medzerami

2. VIDEO/PREZENTÁCIA

Minulosť Slovenska ukrýva mnoho zaujímavých a doposiaľ (ne)viditeľných príbehov, ktoré ešte len čakajú na svoje objavenie. Dotýka sa to, samozrejme, aj archeológie. Bez pochýb je aj tvoje najbližšie okolie posiate pamätníkmi minulosti – archeologickými lokalitami a archeologickými nálezmi, ktoré boli jej svedkami. Je ich však dostatočne „vidieť“?

Zviditeľni formou videa zabudnutý alebo málo známy príbeh archeologickej lokality či konkrétneho nálezu.

Máme však jednu podmienku: zaujíma nás celý priebeh tvojho pátrania – od stanovenia výskumnej otázky až po finálne zistenie. Využi a zdokumentuj pomoc inštitúcií a jednotlivcov, ktorí usmerňovali tvoj výskum (pedagógovia, odborníci v múzeách, univerzitách či krajských pamiatkových úradoch, v občianskych združeniach, archívoch, vedeckých ústavoch, pamäťových inštitúciách alebo miestni pamätníci, nadšenci či amatérski bádatelia, ktorí najlepšie poznajú svoje okolie). Použitým zdrojom sa medze nekladú, chceme však, aby boli relevantnou súčasťou príbehu, teda tvojho súťažného videa. Ako príklad uvádzame dokumentárny film, v ktorom autor pátral po pôvode tzv. druhej věstonickej venuše a bola to poriadna detektívka! Samozrejme, ide o profi dokument, ktorým sa však môžeš v hrubých rysoch inšpirovať. Tvoje video nemusí byť ani také dlhé, ani také detailné – to ponecháme na Tebe. K jeho výrobe však môžeš prizvať aj svojich spolužiakov*čky. A ešte jedna dobrá rada: v záverečných titulkoch nezabudni uviesť použité zdroje, literatúru či mená informátorov, s ktorými si v procese bádania spolupracoval.

Už teraz sme zvedaví!

Propozície: formát .mp4, mov alebo iné, trvanie min. 10 minút (v prípade prezentácií .ppt., .pptx alebo iné)
Iné: uviesť zdroje literatúry/mená informátorov a spolupracovníkov

Do súťaže sa prihlásiš odoslaním záväznej prihlášky a finálnej podoby svojej práce na mailovú adresu sas.sav.sutaz@gmail.com, a to do 31. marca 2025. Prihlášku prikladáme nižšie, no dá sa stiahnuť aj tu.

SÚŤAŽ – prihláška