13. 6. Komorné archeologické kolokvium o dejinách archeológie 2024

Múzeum mesta Bratislavy, ako dôležitá pamäťová inštitúcia a najstaršie múzeum na Slovensku, organizovalo druhýkrát Komorné archeologické kolokvium o dejinách archeológie. Spoluorganizátorom bola aj SAS pri SAV.

Kolokvium sa uskutočnilo 13. júna 2024 v bratislavskej Starej radnici. Zúčastnili sa na ňom bádateľky a bádatelia z niekoľkých českých a slovenských inštitúcií: Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i., Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i., Univerzita Palackého v Olomouci, Historický ústav SAV, v. v. i., SNM-Archeologické múzeum, Múzeum mesta Bratislavy, Slovenská archeologická spoločnosť pri SAV a ďalší pozvaní hostia.

 

Zámerom stretnutí je rozvíjať a udržiavať vedeckú diskusiu medzi inštitúciami a bádateľmi československej archeologickej školy. V roku 2024 sme sa zamerali na výskumné otázky dejín archeológie v období prvej Československej republiky.  Úvodnú prednášku prezentovala Olga Lečbychová, Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i. Témami diskusie boli Štátny archeologický ústav a jeho terénne aktivity na Slovensku (Dr. Miloš Hlava, Univerzita Palackého Olomouc), osobnosť archeológa profesora Jana Eisnera (Dr. Martin Neumann, Historický ústav, SAV, v.v.i.), počiatky archeologických výskumov v krasových oblastiach (Dr. Marcela Starcová, Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i.) a systematické výskumy rímskych pamiatok na Slovensku (Dr. Miloš Hlava). Diskusiu s pozvanými hosťami viedla Dr. Jana Mellnerová Šuteková (Múzeum mesta Bratislavy, SAS pri SAV) a odborníci spolupracujúci na projekte Státní archeologický ústav na Slovensku (1919–1939) – prvorepubliková archeologie profesionální i pod vlajkou čechoslovakismu výskumného programu Akademie věd České republiky Strategie AV21 Anatomie evropské společnosti. Střední Evropa jako fenomén moderních dějin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jana Mellnerová Šuteková